آموزش برنامه نویسی با JavaScript

در این درس به بررسی مباحث تکمیلی در رابطه با ECMAScript پرداخته شده است. مفاهیمی همچون آرایه‌ها (پشته، صف، جستجو، مرتب سازی و …)، توابع و رشته به طور عمیق مورد بررسی قرار گرفته اند و در انتهای درس نحوه‌ی برنامه‌نویسی شئ گرا با استفاده از ECMAScript مطرح شده است.

مباحث تکمیلی ECMAScript

 • مدرسعباس مقدم
 • سطح دورهمتوسط تا پیشرفته
 • تعداد ویدئو17
 • زمان کل آموزش18 ساعت و 22 دقیقه
 • زمان این ویدئو58 دقیقه
 • امتیاز دوره9   از   33   رای
 • تعداد ثبت نام347
این ویدئو فقط برای کاربرانی که در این دوره ثبت نام کرده اند قابل مشاهده و دانلود است.
درباره این دوره

شاید بتوان گفت امروزه JavaScript پرکاربردترین زبان برنامه نویسی در جهان است. هرچند دلیل اصلی این ادعا، استفاده از JavaScript در طراحی صفحات وب است. و امروزه کمتر کسی را می‌توان یافت که با صفحات وب در ارتباط نباشد.

اما این زبان علاوه بر طراحی صفحات وب، کاربردهای دیگری هم دارد که از آن جمله می‌توان به طراحی نرم‌افزار برای ویندوز (نسخه 8 به بعد) و برنامه نویسی بازی های کامپیوتری (مانند موتور بازی سازی Unity) اشاره کرد.

در این دوره سعی شده تا اصلی ترین مباحث مربوط به زبان جاوا اسکریپت و استاندارد ECMAScript 5 مورد بررسی قرار گیرند و نحوه‌ی استفاده‌ی عملی از این مباحث با مثال‌های مختلفی نشان داده شود. همچنین به تفاوت‌های جزئی بین مرورگرهای مختلف در پشتیبانی از این ویژگی‌ها نیز در موارد لازم اشاره شده است.

پیش‌نیازهای این دوره :

 • آشنایی با HTML و CSS در حد مقدماتی
 • آشنایی با مفاهیم پایه ای برنامه نویسی در حد مقدماتی

 

لیست دروس این دوره

 • بخش 1 : معرفی جاوا اسکریپت و مبانی برنامه نویسی با جاوا اسکریپت

 • 1 آشنایی با تاریخچه و مقدمات کار با JavaScript 43:04
  در این درس به ارائه تاریخچه ای از JavaScript پرداخته شده است. همچنین مقدمات کار برای شروع برنامه نویسی با این زبان را در این درس فرا خواهید گرفت.
 • 2 آشنایی با مبانی برنامه نویسی با JavaScript - بخش اول 50:26
  در این درس با مبانی برنامه نویسی در JavaScript آشنا می شوید و تفاوت های این زبان با سایر زبان های C-Style را فرا خواهید گرفت. در این درس با تعدادی مثال ساده نشان داده شده که مبانی برنامه نویسی در JavaScript با سایر زبان های C-Style بسیار متفاوت بوده و نیاز است تا حتی برنامه نویسان با تجربه نیز این زبان را از صفر شروع کرده و آن را از پایه یاد بگیرند.
 • 3 آشنایی با مبانی برنامه نویسی با JavaScript - بخش دوم 01:01:36
  در ابتدا به بررسی ساختارهای کنترلی مختلف در زبان JavaScript پرداخته شده است. سپس مفهوم تابع معرفی شده و ویژگی های خاص توابع در جاوااسریپت را مطرح شده است. لازم به ذکر است که توابع در جاوا اسکریپت دارای رفتارهای بسیار متفاوتی با سایر زبان های برنامه نویسی هستند.
  در ادامه نیز در رابطه با انواع اولیه ( primitive ) و انواع ارجاع ( reference ) صحبت شده است که مفاهیم بسیار مهمی در برنامه نویسی به حساب می آیند و در انتها نیز مفاهیم پیشرفته تری در مدیریت حافظه مانند طول عمر متغیرها و جمع آوری زباله مطرح شده است.
 • بخش 2 : شروع کارهای عملی مقدماتی در جاوا اسکریپت

 • 4 آشنایی با انواع ارجاع پرکاربرد ( Math , Date , Array ) 52:47
  ابتدا با انواع ارجاع در JavaScript آشنا می شویم و اشیا پرکاربرد Array و Date و Math نیز در این درس معرفی می شوند و کاربردهای آنها نیز ذکر شده است. بعد از پایان یک مثال نسبتاً کامل در مورد تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در JavaScript ارائه شده است که به صورت کاملا عملی استفاده از ساختارهای کنترلی، توابع و اشیاء را در عمل نشان خواهد داد.
 • 5 آشنایی مقدماتی با BOM ، DOM و رویدادها 47:25
  در این درس با سه مفهوم مهم در این زبان JavaScript یعنی مدل BOM و مدل DOM و همینطور رویدادها آشنا خواهید شد.
  البته در این این سه مبحث به صورت مقدماتی و به همراه چند مثال ساده بیان شده‌اند و مباحث تکمیلی در رابطه با هریک از این مباحث در دروس بعدی ارائه خواهند شد.
 • 6 عبارات منظم ( Regular Expression ) و پردازش فرم ها 01:10:53
  ابتدا با مفهوم Regular Expressions یا عبارات منظم آشنا می شوید و بعد از ارائه مثال هایی در رابطه با نحوه تعریف و استفاده از آنها به بررسی کاربرد آنها در پردازش فرم ها پرداخته می‌شود.
  یکی از مهمترین کاربردهای زبان جاوا اسکریپت، اعتبارسنجی فرم ها قبل از ارسال آنها به مقصد است. در بخش عملی این درس اعتبارسنجی فرم ها هم با استفاده از عبارات منظم نشان داده شده است و هم بدون استفاده از آنها.
 • بخش 3 : آشنایی با مدل BOM ، مدل DOM و رویدادها

 • 7 بررسی دقیق تر مدل BOM 01:47:44
  در این درس به بررسی دقیق مدل BOM پرداخته شده است. مدل BOM یکی از مفاهیم بسیار مهم در Javascript می‌باشد. در این درس ابتدا به معرفی اشیاء مهم مدل BOM مانند اشیاء navigator ، screen , history و location پرداخته شده است و در انتها با ارائه‌ی مثال‌هایی این مفاهیم روشن‌تر می‌شوند.
 • 8 بررسی دقیق تر مدل DOM - بخش اول 01:00:01
  مدل DOM مهمترین موضوع در زمینه‌ی با برنامه نویسی با JavaScript می باشد. به همین دلیل طی این درس و دو درس بعدی تمام مفاهیم مربوط به آن به شکلی دقیق و کامل ارائه می‌شوند.
  در این درس ابتدا به بررسی مفهوم مدل DOM و مفهوم گره ها پرداخته شده است و پس آن رابطه‌‌ی بین گره ها (Relationship)، انتخاب کردن گرها و ایجاد تغییرات بر روی گره ها تشریح شده است.
 • 9 بررسی دقیق تر مدل DOM - بخش دوم 01:18:01
  در این در ابتدا به بررسی نحوه‌ی ایجاد گره‌های مدل DOM به صورت پویا توسط جاوا اسکریپت پرداخته شده و در ادامه به بررسی Selectors API ها در جاوا اسکریپت پرداخته شده که قدرت زیادی را در انتخاب عناصر صفحه به برنامه نویس می‌دهند. همچنین مبحث Markup Insertion و خاصیت های innerHTML و textContent در این درس تشریح شده اند. در پایان هم یک مثال عملی جالب مطرح شده که مربوط به طراحی کامل بازی معروف Tic-Tac-Toe توسط جاوا اسکریپت می‌باشد.
 • 10 بررسی دقیق تر مدل DOM - بخش سوم 56:56
  ضمن معرفی چند خاصیت جدید که در HTML5 به مدل DOM اضافه شده‌اند (مانند readyState , dataset و …) به بررسی یکی از مهمترین مباحث مدل DOM یعنی کار با Style های CSS و styleSheet ها پرداخته شده.
  یکی از مهمترین قایلیت های جاوا اسکریپت، قابلیت دسترسی به Style ها و تغییر آنها به صورت پویا می‌باشد. در پایان این درس با ارائه چندین مثال نحوه استفاده از این قابلیت جاوا اسکریپت خیلی واضح تشریح شده است و مثال‌هایی مانند ایجاد پنجره‌های Popup و ایجاد transition ارائه شده است.
 • 11 رویدادها ( Events ) 01:16:10
  در این درس ابتدا با مفهوم بسیار مهم Event Flow آشنا می شوید و سپس انواع آن یعنی Event Bubbling و Event Capturing معرفی می‌شوند. سپس با مهم ترین رویدادها در جاوا اسکریپت و نحوه‌ی استفاده از آنها مانند رویدادهای click ، mouseenter ، keypress ، keydown ، keyup ، DOMContentLoaded و … آشنا خواهید شد.
 • بخش 4 : مباحث پیشرفته در جاوا اسکریپت

 • 12 آشنایی با عنصر canvas و گرافیک 2 بعدی - بخش اول 01:05:16
  در این درس به معرفی عنصر Canvas که جز تگهای جدید HTML5 است پرداخته شده و نحوه‌ی انجام ترسیمات مقدماتی در آن با جاوا اسکریپت مورد بحث قرار گرفته است.
  مباحثی مانند رسم خطوط و اشکال و منحنی‌ها بر روی canvas، ایجاد گرادیان و اشکال شفاف بر روی canvas و ترسیم متون با سبک‌ها و فونت‌های مختلف بر روی canvas در این درس مورد بحث قرار گرفته‌اند سایر مباحث پیشرفته تر دردرس بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 • 13 آشنایی با عنصر canvas و گرافیک 2 بعدی - بخش دوم 01:09:28
  در ابتدای این درس نکاتی در رابطه با درج متون در canvas و همچنین نحوه‌ی استفاده از فایل‌های گرافیکی در canvas ارائه شده است. سپس به بررسی نحوه‌ی ایجاد انیمیشن‌ها در canvas پرداخته شده است که از ساده ترین مثال‌ها مانند حرکت دادن یک توپ در جهت افقی تا تشخیص برخورد بین اشکال متحرک مباحث مورد بررسی قرار گرفته اند.
  همچنین در انتها، نحوه‌ی طراحی یک اسلایدشو با استفاده از انیمیشن‌ها در canvas مورد بررسی قرار گرفته است.
 • 14 مباحث تکمیلی ECMAScript 58:08
  در این درس به بررسی مباحث تکمیلی در رابطه با ECMAScript پرداخته شده است. مفاهیمی همچون آرایه‌ها (پشته، صف، جستجو، مرتب سازی و …)، توابع و رشته به طور عمیق مورد بررسی قرار گرفته اند و در انتهای درس نحوه‌ی برنامه‌نویسی شئ گرا با استفاده از ECMAScript مطرح شده است.
 • 15 آشنایی با XML و JSON و Ajax 56:15
  در این درس به معرفی 3 مفهوم بسیار مهم در برنامه نویسی با جاوا اسکریپت یعنی XML ، JSON و Ajax پرداخته شده است. بیشتر تمرکز این درس بر روی مفهوم JSON می‌باشد و مبحث Ajax به صورت مقدماتی معرفی شده و نحوه‌ی ایجاد و ارسال یک درخواست HTTP توسط آن معرفی گردیده است. اما مباحث پیشرفته تر در رابطه با Ajax در درس بعدی مطرح خواهند.
 • 16 مباحث تکمیلی Ajax و ویژگی Drag and Drop 01:09:43
  ابتدا به بررسی مباحث تکمیلی در رابطه با Ajax مانند : ارسال داده‌ها به سرور، ارسال درخواست‌های POST، استفاده از شئ FormData، بررسی خاصیت timeout از شئ XHR پرداخته شده است. سپس رویدادهای پیشرفته تر در رابطه با Ajax مانند رویداد progress و load مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
  در ادامه ویژگی Drag and Drop را که یکی از ویژگی‌ها جدید HTML5 می‌باشد، معرفی کرده‌ایم و با چند مثال نحوه‌ی استفاده از آن در مرورگرهای مختلف و استفاده از آن به همراه Ajax توضیح داده شده است.
 • 17 اشکال زدایی و نکات تکمیلی 01:18:56
  در این درس ابتدا به بررسی ابزار Developer Tools در مروگرهای مختلف و افزونه‌ی Firebug در مرورگر Firefox پرداخته شده است. سپس به بررسی انواع خطاها در برنامه نویسی با جاوا اسکریپت و نحوه‌ی مدیریت و کنترل آنها پرداخته شده است. در انتهای درس نیز نکات و توضیحاتی در رابطه با مباحث باقی مانده در جاوا اسکریپت ارائه شده است.

درباره مدرس این دوره

فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی برق - قدرت اما شدیداً علاقه‌مند به برنامه‌نویسی هستم.

با بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی آشنایی مقدماتی تا متوسط دارم و تخصص اصلیم برنامه‌نویسی وب است.

دیدگاه‌ها
 • زهرا ابت

  ثبت شده در 1396/4/3
  من قبلا هم اموزش های اچ تی ام ال و سی اس اس تون رو دنبال میکردم تقریبا ۴ سال پیش مثل همیشه عالی هستین .کاش اموزش اندروید ب روش جاوا رو هم بزارین مرسی
 • مرجان سادات موسوی

  ثبت شده در 1396/2/12
  فقط می تونم بگم ممنون عالی بود.
 • مهدی اسلامی

  ثبت شده در 1395/12/23
  نیار به تعریف نداره! کسی 2 قسمت از آموزش رو نگاه کنه میفهمه که بهترین آموزش جاوا اسکریپت هست. این دومین دوره ای هست که تو این سایت ثبت نام کردم و از هر دوشون واقعا راضی ام. 180 هزار تومن خرج کلاس خصوصی کردم هیچ چیز یاد گرفتم + کتاب های زیادی مطالعه کردم. اما فیلم های آقای مقدم یه چیز دیگه هست. با فن بیان و جزئیات کامل و خوب.
 • ممل حیدر

  ثبت شده در 1395/11/25
  آموزش های کاملی هستند . ممنون
 • داود بختیاری

  ثبت شده در 1395/9/12
  با عرض سلام به ستاد گرامی .ممنون از زحمات شما و اینکه تمام نکات و هر چی در اختیار دارید به عموم قرار میدین.
 • نئو میت

  ثبت شده در 1395/7/21
  عالی بهترین اموزش جاوا اسکریپتی بود که تا حالا دیدم
 • میلاد قاسم نژاد

  ثبت شده در 1395/7/5
  بابا تو دیگه کی هستی، دست استیوو از پشت بستی(منظور استیو جابز می باشد) من ده قسمت اولو دیدم تا الآن و خیلی راضیم خیلی خوب و جامع میگی استاد تا حالا چن تا کتاب و اینا خوندم ولی نتونستم دید درستی نسبت به جاوااسکریپت به دست بیارم ولی خدا رو شکر با دیدن این آموزشا دیدم کلی بهتر شده دمتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت گرررررررررررررررررررررررررررم
 • نیما لقایی

  ثبت شده در 1395/5/18
  خیلی آموزش خوبی داشتید ، به امید آموزش های بهتر بقیه زبان ها :)
 • امیرحسین کاظمی

  ثبت شده در 1395/5/10
  من مباحث رو کاملا نگاه کردم واقعا یه خدا قوت باید به ایشون بگیم . ممنون
 • امید زینالی

  ثبت شده در 1395/5/6
  واقعا سبک آموزش دادن استاد خیلی خوبه مخصوصن برای همه چی وقت میزاره و با حوصله توضیح میده و مثالم همیشه برای هر چیزی میزنه.
 • عباس شامصری

  ثبت شده در 1395/3/26
  با سلام و تشکر از تدریس شیوا و مطالب مفیدتان اگه جسارت نباشه خواستم یه پیشنهاد بدم: لطفا اگه امکانش هست .یه پروژه عملی رو به همراه درس جلو ببرید که پیوستگی و کاربرد مطالب برای ما ملموس تر بشه
 • علی دایی

  ثبت شده در 1395/3/21
  سلام با تشکر از زحماتتون منتظر کارای بعدی هم هستیم
 • رضا ابی

  ثبت شده در 1395/3/11
  دمت گرم ایول خیلی خوب بود. آگه میشه آموزش آندروید رو هم بزارین ممنون میشم.
 • روزبه الماسی

  ثبت شده در 1395/2/27
  از css خیلی سخت تره باید خیلی تلاش کرد مرسی استاد امیدوارم بتونم یاد بگیرم
 • علی بیگی

  ثبت شده در 1395/2/18
  ضمن تشکر از استاد مقدم مثل همیشه عالی بود . موفق و سربلند باشید. باعث افتخارمون هست که هم وطن ها مون اینقدر مسلط بر علوم روز هستن
 • محمد دهنوی

  ثبت شده در 1395/2/2
  با سلام خدمت استاد مقدم عزیز آموزشها واقعا از هر نظر بی نظیر بودن . با تشکر و آرزوی توفیق روزافزون
 • محمد بختیاری

  ثبت شده در 1395/2/1
  با سلام و خسته نباشید بهترین آموزش فارسی که من تو عمرم دیدم و حتی تو آموزش های خارجی هم حرفی برای گفتن داره آموزش -> عالی محتوا -> عالی نحوه تدریس -> عالی مدرس -> حرف نداره با سپاس
 • حیدر جعفرزاده

  ثبت شده در 1395/1/19
  زحمت شما شایسته قدردانی است. ممنون و خسته نباشید.
 • حسن اکبری

  ثبت شده در 1394/12/20
  سلام خسته نباشید عالی بود فقط درس هاتون خیلی طولانی هستن مثلا یکی بود نزدیک 2 ساعت که واقعا طولانیه بنظرم برای هر متد یک درس بدید بهتره نهایت هر درس 15 دقیقه باید باشه ک به نظرم حرفه ای و اصولی تره
 • سعید سعیدی

  ثبت شده در 1394/12/14
  با سلام.اول اینکه بابت آموزش های کاملتون ازتون تشکر میکنم ولی یه پیشنهاد داشتم.فک میکنم اگه کنار مباحث تئوری که مطرح میشه آموزش پروژه محور هم داشته باشید خیلی بهتر باشه
 • علی ایزدیار

  ثبت شده در 1394/11/28
  مهندس دستت واقعا درد نکنه. بی زحمت آموزش asp و mvc و SQL server با انگولار JS بذاری خیلی خوب میشه. بازم ممنون
 • احمد حیدرزاده

  ثبت شده در 1394/10/9
  فقط میتونم بگم بی نهایت عالی بود . . . مشتاقانه منتظر آموزشهای بعدی شما هستیم جناب مقدم و اینکه پیشنهاد میدم اگه امکانش هست یکسری آموزش هایی رو بصورت ترکیبی هم انجام بدین. مثلا: با استفاده از هر سه آموزشی که داخل سایت قرار دادین یک پروژه عملی رو آموزش بدین. با تشکر
 • سحر دانش

  ثبت شده در 1394/9/28
  به نظرم عالی بود ... ویدیو های جامعی رو قرار میدید ... برای برنامه نویسی با c++ و همینطور گرافیک open cv هم دوره قرار بدید ... ممنون
 • ارش عنایتی

  ثبت شده در 1394/9/28
  با سلام خدمت استاد مقدم مثل دوره های قبل که دیدم این دوره هم عالی بود. و بهترین ساعات روزم همین ساعاتی بود که در حال دیدن فیلم های دوره ها بودم.و این دوره های شما خستگی مطالب تئوری دانشگاه رو از تنم بیرون میبره در اخر یه توصیه به دوستان عزیز که قصد شرکت در دوره ها رو دارن بدون معطلی شروع به اغاز دوره کنید و در دانلود کردن و پرداخت اون مبلغ ناچیز دستو دلتون نلرزه. که دیگه از این دوره ها بهتر پیدا نمیکنید
 • سعید محمدآقایی

  ثبت شده در 1394/9/21
  خیلی عالی ممنون
 • مریم دانشور

  ثبت شده در 1394/9/15
  خیلی ممنون دوره عالیه اگه امکان داره اسلایدهای هر درس رو هم بذارید که مجبور نباشیم وقت زیادی رو روی نت برداری بذاریم.
 • میلاد فراهانی

  ثبت شده در 1394/8/20
  خیلی عالیه, کامل و درست, خیلی ممنون بابت این اموزش
 • محمدرضا عبدی

  ثبت شده در 1394/7/18
  آموزشتون خیلی عالیه.خیلی باز زبان صریح و گویا گفته شده. واقعا ممنونم
 • نازنین محمدی

  ثبت شده در 1394/7/3
  با سلام خیلی ممنون از آموزش های کاملتون من دنبال منابع زیادی رفتم اما واقعا تنها منبعی که من تونستم برنامه نویسی وب رو شروع کنم و یاد بگیرم همین سایت بود واقعا عالییییی عالیییییییییییه خسته نباشید. خیلی خیلی ممنون از زحماتون.
 • ناهید متین راد

  ثبت شده در 1394/7/3
  سلام وقت بخیر آموزشتون فوق العاده بود ممنون بابت تمام زحمات بی دریغ تون
 • وحید محمدوند

  ثبت شده در 1394/6/17
  با سلام و خسته نباشید. من خودم به شخصا از سایت های خارجی زیاد برنامه نویسی میخونم و تنها سایتی که ایرانی هست و واقعا مطالبش عالی و پر محتواست همین سایت هست . واقعا عالیه خسته نباشید انشالله موفق باشید آقای مقدم. با تشکر
 • محمد علی مهدی زاده

  ثبت شده در 1394/6/7
  خیلی کمک کرد بهم، متشکر از شما
 • وحید رحیمی

  ثبت شده در 1394/6/1
  واقعا آموزشاتون فوق العاده هست. خیلی ممنون

ثبت دیدگاه و امتیاز

فقط افرادی که در دوره ثبت نام کرده‌اند مجاز به ارسال دیدگاه هستند.

این صفحه را می‌پسندم